Yurtdışından Iphone almak mantıklı mı?

5

Apple ‘ın 10.yılının şerefine satışa henüz sunduğu Iphone X modeli raflarda yerini almaya başladı. Iphone meraklısı kullanıcılar da sabırsızlıkla bekliyordu yeni modelini. Tam da bugünlerde uzun zamandır kullandığım Iphone 5 telefonum talihsiz bir kaza ile neredeyse parçalandı. Bu olayın İsveç’e gideceğim günlere denk gelmesi telefon fiyatlarını ve yurt dışından telefon almanın avantajlı olup olmadığı konusunu araştırmama vesile oldu.

Iphone en ucuz nereden alınır?

Türkiye’deki vergiler nedeni ile telefon fiyatları yurtdışındaki satış bedellerinden çok daha fazla. 29 Ekim 2017 kuru ( 1 Euro: 4,44 TL ) baz alarak önce kendime bir fiyat listesi hazırladım. İstediğim telefonu Türkiye’de alırsam Euro karşılığı ücret ne olur? Elimde hazır liste ile Stockholm Media Markt’a gittim ve oradaki Iphone fiyatlarını birebir mukayese ettim. Iphone X,  3 Kasımdan itibaren satışa sunulacağından sadece fiyat veriyorlardı ama diğer Iphone 8 Plus ve 8 modelleri hazırda satılıyordu. Türkiye ile İsveç fiyatlarının mukayesesini tabloda görüyorsunuz.

İsveç’te SEK yani İsveç kronu kullanılıyor, Euro bazında değerlendirirsek 1 SEK = 0,1038 Euro. Tüm fiyatları SEK’den Euro’ya çevirdim ve böylece Türkiye’deki fiyatların karşılığı çıkmış oldu. ( Iphone X Türkiye’de henüz satışa çıkmadığından araştırmalarım sonucu ulaştığım rakamlardır, diğer fiyatlar ise Vatan Bilgisayar ve Media Markt fiyatlarıdır)

Iphone’nun Tax Free vergi iadesi ne kadar?

İsveç’te satın aldığım Iphone 8 Plus 64 GB. telefonun tax free rakamı %13,77 civarında oldu. Ülkede cep telefonuna uygulanan vergi %25, ancak bu verginin hepsi iade edilmiyor. O nedenle hesap yaparken alacağım telefonun %13,77’isini hesaplayarak maliyetten düştüm. Siz de aşağıdaki linkten alışveriş yaptığınız ya da yapacağınız ülkeyi seçip, alışveriş rakamını yazarak iade alacağınız tutarı görebilirsiniz.

Tax Free Hesaplama Linki

Tax Free nasıl iade aldım?

Alışveriş yapacağınız mağazanın Tax Free yapıyor olması birinci şart. Örneğin Stockholm’deki alışveriş merkezinde birden fazla Iphone satan mağaza vardı,  Media Markt ile bir mağaza Tax Free yapıyordu. Ben güvenli olması ve fiyat avantajı nedeni ile Media Markt’ı tercih ettim. Ürünü satın alırken Tax Free istediğimi bildirdim, bunun üzerine tax free özel formunu kaşe imza yapıp fatura ve irsaliyesi ile birlikte tarafıma teslim ettiler. Bu birinci aşama idi… Sonrasında havalimanında check in işlemi yapılan bölgede Global Blue Tax Free yapılan kontuarı buldum,  Media Markt’ın verdiği evrakları pasaportumla birlikte görevliye ilettim, telefonu görmek istediler, hiç açmamıştım kutusu ile gösterdim, cihazın seri numarasını alıp işlemi tamamladılar ve bana işlemin yapıldığına dair bir slip verdiler, üzerinde yatacak tutar ile birlikte 5 gün içinde kredi kartıma gönderileceği notu yazıyordu. Pazartesi yapmış olduğum bu işlemin sonucunda 5. gün yani Cuma günü verdiğim kredi kartına belirtilen rakam yatırılmıştı. Bu süre İsveç’te 5 gün ancak başka ülkelerde 30-40 günü bulabiliyor, ya da kredi kartı yerine o anda nakit iade yapan ülkeler de oluyor.

Yurtdışından alınan Iphone’nun Türkiye’de garantisi var mı?

Sadece Iphone değil Samsung telefonların da global garantisi olduğu halde rekabet kuralları gereği, Türkiye global garanti kapsamı dışında bırakılmış. Yani garanti Türkiye’de geçerli değil. Bazı modellerde istisna olduğunu okumuştum. Elinizdeki Iphone telefonun seri numarasını  linkten girerek garanti kapsamını görebilir, kontrol edebilirsiniz. Tıklayınız…

Telefon arıza yaptığında ne yapacağız peki? Açıkçası ben öncelikle yetkili servise verip arızanın ücretini öğrenmeyi düşünüyorum, akabinde büyük bir hadise ise garantinin geçerli olduğu bir Avrupa ülkesinde onarım yaptırabilirim. Fiyat / faydaya baktığımda %26 benim için önemli bir farktı. Kişisel tercihimi yurtdışından Iphone almaktan yana kullandım. Dilerim garantiye gerek kalmadan keyifli, sağlıklı bir kullanım dönemi geçiririm:)

Yurtdışından alınan telefonun Türkiye kaydı nasıl yapılır?

Kur arttıkça telefon fiyatlarına da yansıyor ve bu durumda yurtdışından telefon almak cazip hale gelebiliyor. Son 3 yıl içinde bir telefon kaydı yaptırmadıysanız pasaportunuza,  e-devletten şifrenizle girip önce adınıza kayıt olup olmadığını sorgulayıp, akabinde IMEI numarasını işleyerek ve de yine internet vergi dairesine ( e-devlet içinden sistem yönlendirmesini yapıyor) 149,20 TL harç yatırarak  telefonunuzu Türkiye’ye kayıt yaptırabilirsiniz. Telefonun işleneceği pasaportun Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra azami 120 gün içinde kaydın gerçekleşmesi gerekiyor… Yukarıdaki maliyet hesabına harcı da ilave ettiğimiz halde hala avantajlı olduğumuzu görebilirsiniz. Revizyon: 2019’da itibaren harç parası önce 618 TL ‘ye son olarak da 1500 TL.na çıkartılmıştır. Ayrıca, telefon sahibi, hat sahibi ve pasaport sahibi aynı kişi olması şartı getirilmiştir, yani yurtdışına çıkan kişiler sadece kendi adlarına olan sim kartlı telefonu kendi pasaportlarına işletebilecekler…

Sizce de yurtdışından telefon almak mantıklı mı?

Revizyon : Bu yazıyı yazdığım Kasım 2017 de bu sorunun cevabı aşağıda… Ama Mayıs 2019 itibarı ile bu soruya cevap vermek inanın çok zor, ben veremiyorum çünkü 1 Euro = 6,90 TL, sizin düşünceniz ne ise yorumlara yazarsanız okuyanlar da faydalanmış olur…

Ben Iphone 8 Plus aldım 64 GB. aldım, Türkiye ‘de 4800TL, tax free sonrasında 3.530 TL + 149,20 TL (harç) olmak üzere toplam maliyeti ortalama 3680 TL. Sizce de mantıklı mı yurtdışından telefon almak? Revizyon: Iphone 8 Plus 64 GB telefonu bugün almış olsaydım İsveç’ten bana maliyeti ne olacaktı ? Tax Free sonrası 796 Euro olan cihaz için 796*6,95 TL= 5.532 TL ödeyecektim, 1500 TL de kayıt parası verecektim, toplamı 67.032TL na malolacaktı, yani ortalama 1098 Euro… Türkiye’de şuan peşin fiyatı ise Teknosa ‘da 6.000 TL…

Farklı ülkelerden telefon getirenler, olumlu/olumsuz yaşadığınız deneyimlerinizi bu yazının altına yorum bırakırsanız bir çok okuyucuya ışık tutmuş olursunuz. Bilgi paylaştıkça çoğalır…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share.

5 yorum

    • Teşekkürler Kemal, gayet detaylı bir yazı hazırlamışsın, eline sağlık… Ben ilk defa yurtdışından telefon aldım, hep garanti olayını takıntı haline getiriyordum, ama fark gerçekten çok fazla… Arıza vs inş olmaz, olursa da Avrupa şurası :))

  1. kullanmış olduğum son iki telefonumu da yurtdışından almıştım… hicbir sorun yaşamadım şükür 🙂
    3. yü de kesinlikle yurtdışından alacağım 🙂

  2. Yurt dışından en ucuza ve en güvenilir şekilde ürün getirtmenin yolu glocalzone dan geçiyor bence. Ben uzun süredir kullanıyorum, hem hızlı geliyor hem de ucuza geliyor. gezginlerden sipariş ediyorum, gezen kişi de para kazanmış oluyor.

  3. Yurt dışından en ucuza ve en güvenilir şekilde ürün getirtmenin yolu glocalzone dan geçiyor bence. Ben uzun süredir kullanıyorum, hem hızlı geliyor hem de ucuza geliyor. gezginlerden sipariş ediyorum, gezen kişi de para kazanmış oluyor.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.